Doprava v Bulharsku Email
Napsal uživatel David Sedláček   
Pátek, 03 Říjen 2008 10:28

Stejně jako u nás Bulharsko nabízí mnoho možností přepravy. Po Bulharsku můžete cestovat například:

>

 

Bulharské jízdní řády

Jízdních řády bulharských autobusů - bohužel web není anglicky a psaný azbukou
Jízdních řády Sofie - anglicky, pouze včak město Sofie

Jízdních řády bulharských vlaků - anglicky, přehledný web

 

Autobus 

Dálkové autobusy jsou v Bulharsku kvalitní a levná forma cestování. V Bulharsku působí několik dopravních společnostní a tudíž jsou ceny tlačeny dolů.
Zvláštností oproti našim končinám je to, že v Bulharsku potkáte jak v dálkových autobusech, tak Městské hromadné dopravě průvodčí, kteří prodávají a kontrolují jízdenky.
Avtogara je bulharský název pro autobusové nádraží. Je zde opět odlišnost od Čech a to, že na nádraží narazíte na několik stánků dopravních společností. Lepší je zakoupit jízdenky před odjezdem s předstihem, protože je velice pravděpodobné, že jízdenky budou v den odjezdu již vykoupené. V autobuse se jízdenky kupují u průvodčího ne u řidiče.
Velkým dobrodružstvím se také může stát najít správný jízdní řád, protože řády nejsou nikde vyvěšeny centrálně, musíte hledat po jednotlivých dopravcích a jejich informačních cedulích.
Jestliže hledáte něco podobného jako u nás IDOS, hledáte marně, nic takového Bulhaři nemají.

 

 

Mikrobus

Šestnáctisedadlové mikrobusy jsou cenově srovnatelné s autobusy. Jezdí většinou stejně jak autobusy nebo po svých individuálních trasách. U individuálních tras se můžete setkat s tím, že odjezd je dán naplněním mikrobusu.
Pro slabší povahy bych spíše doporučoval využít autobus, protože řidiči mikrobusů jezdí opravdu velice rychle a agresivně.

 

Městká hromadná doprava

Další levný způsob cestování, někdy se špatným značením odjezdu jednotlivých linek. Jízdenku do MHD seženete většinou v trafikách a na poštách nebo nejjednodušeji u průvodčího.

Turistický vláček

Pro turisty oblíbená forma přepravy jezdí většinou v přímořských letoviscích. Například v Primorsku vozil turisty z města k nedaleké pláži Perla.

Taxi

Nejpohodlnější forma dopravy. Jestliže se bojíte jezdit po Praze, že vás taxikáři okradou v Bulharsku se nejspíš budete cítit bezpečněji. Doporučuji si domluvit cenu před samotnou jízdou.

Vlak

Levná forma cestování, kvalita vlaků je na naší úrovni. Hustota tratí je nižší než u nás, frekvence největších tratí uspokojující.

Automobil

V Bulharsku si můžete vypůjčit různé dopravní prostředky od kol, trojkolek, motorek k autům. Půjčování není na bulharské poměry zrovna levná záležitost, kvalita aut je horší než u nás. Osobní zkušenosti s řízením nemám, upozorňují, že Bulhaři si s dopravními předpisy moc hlavu nelámou.

Pěšky

Moje nejoblíbenější forma cestování. Není pravda co jsem se dočetl na některých webech, že v Bulharsku chybí chodníky a cesty. Alespoň v Primorsku bylo vše ok.:)

Kolo

V Bulharsku je několik možností, kam vyrazit na kolo. Sjíždět hornaté kopce či projíždět se po rovinatých sluných letoviscích, výběr je na vás.

Stopování

Co k tomu říct? Snad si jen stoupnout na vhodnou vozovku, napsat ceduly, nejlépe a azbuce a čekat.

Lodí

V Bulharsku se můžete plavit podél pláže existují i taxi lodě, které vás za poplatek dovezou kam budete chtí.

Letadlo

Pro bohatší cestovatele by jistě šlo i pronajmout letadlo:)

 

Spřátelené weby

Tchibo cz nabídka týdne - zboží v akci nejen na dovolenou

Bezpečnostní tabulky - největší prodejce v oblasti Bezpečnosti práce