Bulharsko historie Email
Napsal uživatel David Sedláček   
Pátek, 05 Září 2008 23:19

Bulharská historie

První dochované zmínky o obyvatelích Bulharsko hovoří o kmenu Trákové.  Od 8. st. př. n. l. začaly vznikat na černomořském pobřeží početné řecké osady. Bulharsko později patří do říše Alexandra Velikého, před sto lety př. n. l. pak do říše Římské. To už se posunujeme do našeho letopočtu, kdy v 6. století přicházejí první Slované. O století později přicházejí z Asie kočovní Protobulhaři. První bulharský stát zakládá v roce 681 chán Asparuch. Říše po necelých 4 stoletích zaniká a její území je začleněno do Byzantské říše.
vassil levski
Druhý pokus o samostatnost Bulharska přichází v roce 1185 vznikem tv. Druhého bulharského státu, vrchol prožívá v letech 1218–1241 za vlády Ivana Asena II. V druhé polovině 14. století se dostává Bulharsko pod vliv Osmanské říše, která nakonec získá nadvládu na 5 století.

Rok 1878 je rokem vzniku Bulharského knížectví, které zůstává pod nadvládou Osmanské říše až do roku 1908,  kdy kníže Ferdinand vyhlašuje nezávislost Bulharska a stává se carem.

Bulharsko vstupuje do první světové války na straně ústředních mocností v roce 1915. Válka skončí pro Bulharsko nepříznivě a ztrácí přístup k Egejskému moři. Na počátku druhé světové války vyhlašuje Bulharsko samostatnost a v roce 1941 se staví na stranu nacistického Německa. V roce 1944 vstupuje na území Bulharska Rudá armáda a to má za následek pomalá konec císařství V roce 1946 se Bulharsko stává republikou. V té době je již plně u moci komunistické strana, společně s Československem a dalšími zeměmi je součástí tvz. Východního bloku.

V roce 1989, stejně jako u nás, probíhá revoluce a začíná proces transformace země. Bulharsko se úspěšně zapojuje do zahraničního obchodu, v roce 2004 vstupuje do NATO a v roce 2007 do Evropské unie.

 

Spřátelené weby

Tchibo cz nabídka týdne - zboží v akci nejen na dovolenou

Bezpečnostní tabulky - největší prodejce v oblasti Bezpečnosti práce